Άνετη νίκη της Παναχαϊκής 2-1 τη Δόξα Δράμας. Μικρό το σκορ…

Σωρεία ευκαιριών έχασε η Παναχαϊκή στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Δόξα Δράμας όπου ίσως ένα 2-0 η 3-0 να ήταν πιο δίκαιο.

Τελικά, δεν το πλήρωσε στην επανάληψη αφού η Δόξα μείωσε στις καθυστερήσεις.

Με τη νίκη αυτή οι ελπίδες για είσοδο στα play-off σίγουρα αναπτερώθηκαν αφού το συγκρότημα του Καραπίτσου απέχει ένα μόλις βαθμό από τον Διαγόρα.

Στο 16′ ο Γιούσης έχασε απίστευτη ευκαιρία, με τον Μπάτροβιτς να τον βγάζει μόνο του απέναντι στον Στεφανάκο και τον έμπειρο τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ και στη συνέχεια την μπάλα να βγαίνει από το πόδι του νεαρού επιθετικού άουτ.

Στο 18’, πάσα του Σταμόπουλου, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπάτροβιτς, η άμυνα της Δόξας πιάστηκε στον ύπνο και ο Κουσκουνάς πλάσαρε υπέροχα για το 1-0 της Παναχαϊκής.

Στο 29′ απείλησε για πρώτη φορά η Δόξα Δράμας, με το σουτ του Παπαϊωάννου να μπλοκάρεται εύκολα από τον Σούλη.

Στο 36’ ο Μπάτροβιτς βρήκε τον Κουσκουνά, που αντί να τελειώσει τη φάση με το αριστερό, τραβήχτηκε πιο πλάγια, και το πλασέ με το εξωτερικό του έμπειρου επιθετικού κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα απείλησε στο 48’ όταν μετά από κάθετη πάσα στον Φυτόπουλο, ο Σούλης έγκαιρα έκλεισε το οπτικό πεδίο του και μπλόκαρε με το σώμα του το σουτ του παίκτης της Δράμας, κρατώντας το μηδέν.

Στο 68’ μεγάλη ευκαιρία για τους μαυραετούς αφού ο Σαμπανίδης αστόχησε σε τετ α τετ.

Το 2-0 για την Παναχαϊκή έκανε και πάλι ο Κουσκουνάς στο 75’ με ιδανικό πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά την κακή αμυντική αντίδραση της Δόξας.

Η Δόξα Δράμας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 93′ με τον Κόντο για τον τελικό 2-1.

Παναχαϊκή (Καραπίτσος): Σούλης, Πάνος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Λαρέα, Μπρους, Κόκας (67’ Μαρκοπουλιώτης), Μασούρας (80’ Παπαδόπουλος), Κουσκουνάς (80’ Σκεπετάρης), Γιούσης (67’ Τσερούτι), Μπάτροβιτς (71’ Αραβίδης).

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης (81’ Τάσιος), Φυτόπουλος (67΄Μενσά), Μαυριάς, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Παρασκευάς (81’ Κόντος), Παπαϊωάννου (67’ Σαμπανίδης), Κουτσιανικούλης, Άντερσον, Μπαράνκο (67’ Μπελεβώνης).

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας), Θανασιάς (Ηπείρου)