Αχαική – Κ20 Ολυμπιακός 1-1 (φωτό)

Αχαϊκή - Κ20 Ολυμπιακός, φιλικό 2016

Στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος η Αχαϊκή αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με αντίπαλο την Κ20 του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν πέρσι το πρωτάθλημα στους νέους και έφτασαν στον τελικό του Champions League. Σίγουρα το συγκεκριμένο φιλικό ήταν ενα πολύ καλό τεστ για τα καναρίνια του Μίλτου Γκόφα.

Το ματς στη Κάτω Αχαγιά παρακολούθησαν περίπου 250 φίλαθλοι, με τον Ολυμπιακό να χάνει πέναλτι με τη λήξη του Α’ ημιχρόνου. Το εκτέλεσε ο Μεγαρίτης και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Δρακόπουλου.

Στην επανάληψη η Αχαϊκή άνοιξε το σκόρ στο 56′ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Ντένις Μενίκου. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν στο 70′ με τον Βάρκα που ειχε μπει ως αλλαγή.

Η σύνθεση της Αχαϊκής: Δρακόπουλος (65 Δρόσος), Δριμάλας, Αναγνωστόπουλος(62 Στεφανόπουλος), Πετρόπουλος(46 Ντάζος), Σωτηρόπουλος, Αποστολόπουλος, Σπυρόπολος, Γεωργόπουλος(60 Κωστούλας), Καρράς (35 Πλαστουργός), Μενίκου, Ρουμπάτος (75 Λιάκος).

Βραβεύσεις

Στο ημίχρονο βραβεύτηκε η ομάδα του Ολυμπιακού, με το βραβείο να παραλαμβάνει ο παλαίμαχος γκολκίπερ Φώτης Στρακόσια από το μέλος του Δ.Σ της Αχαϊκής Βασίλη Καρβουνιάρη.

Εξάλλου βραβεύτηκε και ο Βασίλης Ασημακόπουλος που έχει φύγει από τη ζωή, ένας άνθρωπος που έδωσε στη κυριολεξία και τη ψυχή του για την Αχαϊκή που αγαπούσε πολύ. Το βραβείο παρέλαβε ο γιός του, Παναγιώτης Ασημακόπουλος που ζεί στη Γερμανία και εργάζεται ως γιατρός, από το μέλος του Δ.Σ Άγγελο Καρατζά.