Η Νέα Ιωνία η καλύτερη ομάδα των μπαράζ ανόδου για Γ’ Εθνική

Βάση των στατιστικών στα μπαράζ για την άνοδο (από τα τοπικά πρωταθλήματα στη Γ’ Εθνική) η ομάδα της Νέας Ιωνίας από την Αθήνα ήταν η πιο ισχυρή και η καλύτερη ομάδα των μπαράζ όλης της χώρας.

Με απολογισμό πέντε νίκες και μία ισοπαλία και χωρίς να δεχτεί γκολ με 16 βαθμούς πήρε την άνοδο και μαλιστα τρεις αγωνιστικές πριν ολοκληρωθούν τα μπαράζ…

Και χθες ολοκλήρωσε με… εμφατικό τρόπο αυτή τη διαδικασία…

Διαβάστε στη σελίδα της ομάδας για το χθεσινό ματς στην Κρήτη…

ΑΕ Νεάπολης-Νέα Ιωνία 0-3

Το κατάλληλο τέλος σε μία ιδανική χρονιά έβαλε σήμερα (2/6) η Νέα Ιωνία και, πλέον, μπαίνει στη διαδικασία προγραμματισμού για τη συμμετοχή της στο Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Με αρκετά νέα πρόσωπα στην αρχική της σύνθεση, η ομάδα του Ι. Σταυριανού πέρασε νικηφόρα από τη Νεάπολη Λασιθίου, όπου επικράτησε με 3-0 της τοπικής ΑΕΝ.

Έτσι, ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον 7ο όμιλο των μπαράζ ανόδου με 5 νίκες και 1 ισοπαλία, χωρίς συγχρόνως να δεχθεί γκολ!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να προηγηθούν με το… καλημέρα στο ματς, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Σπυριδάκης «σημάδεψε» δοκάρι με σουτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Πατσατζόγλου με μακρινό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο γκολκίπερ (0-1).

Η Νέα Ιωνία κρατούσε χωρίς δυσκολία το υπέρ της αποτέλεσμα, το οποίο διεύρυνε στο 77′ με γκολ που πέτυχε ο Φερναντίνιο με σουτ (0-2) και αφού ένα λεπτό νωρίτερα (76′) είχε δοκάρι με πλασέ ο Καλλιμάνης. Στο 81′ ο Ντεμπά έγραψε τον τελικό 0-3 με σουτ.

Οι Κρητικοί είχαν νέα ευκαιρία να πετύχουν γκολ στο 85′, όταν ο Γκέκας σούταρε, ο γκολκίπερ Λουράκης απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μετά τη μπλόκαρε.

Διαιτητές: Δρακωνάκης, Τσαμπουράκης-Ψαλιδάκης (Ηρακλείου)

ΑΕ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Αντώνης Γιαννακάκης): Ζάχος (26′ λ.τρ. Κουναλάκης), Τουτουδάκης (60′ Μούζιουρας), Μαυρής, Καλλιμάνης, Ζαμπετάκης, Κουτούζος, Μούτσο, Γκεγκόλλι (60′ Γκέκας), Κασαπάκης, Βερούσι, Ρογδάκης (74′ Μότσο)

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Ισίδωρος Σταυριανός): Λουράκης, Τσιγαρίδας (63′ Πανταζόπουλος), Γερόλυμος, Μπάστας, Πετράς, Κωνσταντίνου (63′ Βεζιρτζόγλου), Σπυριδάκης (76′ Τζαμάι), Πατσατζόγλου, Ντεμπά, Χαματάι (63′ Μαρίνου), Ραφτόπουλος (76′ Φερναντίνιο).