Απίστευτη νίκη του Φοίβου Κρεμαστής στη Βάρδα, δύο χαμένα πέναλτι οι γηπεδούχοι (βίντεο-φωτό-συνεντεύξεις)

Πραγματικά είναι από τις σπάνιες φορές που ένας αγώνας ποδοσφαίρου μπορεί να έχει τέτοια εξέλιξη. Γι’αυτό και θεωρείται ο βασιλιάς των αθλημάτων αφού υπάρχει το απρόοπτο, η έκπληξη που μπορεί να συμβεί.

Στην ουσία σήμερα το μεσημέρι στη Βάρδα επιβεβαιώθηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που λέει πως αν χάνεις ευκαιρίες στο τέλος θα το πληρώσεις.

Ο ΠΑΟ Βάρδας έχασε δύο πέναλτι, είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών στην επανάληψη, αλλά οι υποβιβασμένοι Ροδίτες με ένα μαγικό γκολ του Λαμίν στο 75′ πήρε ένα ανέλπιστο διπλό.

Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της ομάδας του Τσίρκοβιτς.

Ελάχιστος κόσμος στο Γρηγόριος Καλάκος περίπου 100 φίλαθλοι λόγω και της ακατάλληλης ώρας έναρξης του ματς στις 13:15 για συγκοινωνιακούς λόγους.

Με τους φιλοξενούμενους (ήρθαν με μόλις 14 παίκτες λόγω οικονομικών λόγων) να είναι καλύτεροι στα πρώτα λεπτά έχοντας δοκάρι στο 12′ με τον Αρέτογλου και ευκαιρία στο 17′ με τον Τερζίου.

Η Βάρδα μετά το πρώτο 25λεπτο ανέβασε ρυθμούς χάνοντας καλές ευκαιρίες στο 26′ με το Γούρμο και στο 41′, 45′ με τον Μπούνα.

Στην επανάληψη η Βάρδα έκλεισε στο μισό γήπεδο το Φοίβο και με το καλημέρα κέρδισε πέναλτι. Το κέρδισε ο Ντόμας από το Μαργαρίτη αλλά ο Γούρμος νικήθηκε από τον εκπληκτικό νεαρό γκολκίπερ Γιαννούλη.

Δεύτερο πέναλτι που κερδίζει η Βάρδα στο 70′ με το Λιόση. Το εκτελεί ο Μικελάτος αλλά πάλι πέφτει σωστά και διώχνει ο Γιαννούλης που αναδεικνύεται σε ήρωα των Ροδιτών.

Οι γηπεδούχοι είχαν και σωρεία χαμένων ευκαιριών με τον Γούρμο τρεις φορές στο 60′, 61′, 67′, τον Μπούνα στο 57′ και διπλή ευκαιρία στο 91′ με Μικελάτο, Μπούνα.

Μάλιστα ο Φοίβος έπαιζε και με δέκα παίκτες από το 74′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τζελάι.

Το γκολ που έδωσε το μεγάλο ανέλπιστο διπλό πέτυχε ο Λαμίν στο 75′ και σίγουρα είναι ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει φέτος.

Ο έγχρωμος επιθετικός πήρε τη μπάλα από τη περιοχή της ομάδας του πέρασε τους πάντες και τα πάντα έκανε τη προσποίηση στον τερματοφύλακα και σκόραρε.

Γκρίνια κι εκνευρισμός στο στρατόπεδο των γηπεδούχων στο τέλος στα αποδυτήρια αφού κανείς φυσικά δε περίμενε τέτοια εξέλιξη στο ματς με τον Τσίρκοβιτς να θέτει τη παραίτηση του στη διοίκηση.

Καλή η διαιτησία του Παπαγεωργόπουλου (Λέκκας- Γκουβιώτης) από Αργολίδα.

ΠΑΟ Βάρδας: Δημόπουλος, Λιόσης (77′ Ντάζος), Ζέλιος, Δ.Νικολόπουλος, Π.Πολίτης, Αγουρίδης, Θ.Νικολόπουλος (63′ Θεοφιλόπουλος), Ντόμας, Γούρμος, Μικελάτος, Μπούνας.

Φοίβος Κρεμαστής: Γιαννούλη, Κουδούνας, Μαργαρίτης, Νικήτας, Τερζίου (46′ Λαμίν), Γαργάλης, Τζελάι, Μαντικός, Γκίνης, Μπανουσάι (89′ Ορφανίδης), Αρέτογλου.

Και ξεχωριστά η τρομερή κούρσα του Λαμίν.

Μετά το τέλος του ματς της Βάρδας μιλάμε οι προπονητές των δύο ομάδων, Σάββας Ορφανίδης και Μίκι Τσίρκοβιτς.

Προβολή: 1...56 από τις 56 εικόνες της συλλογής