Πρόκριση Κεραυνού στα πέναλτι με αμυντικό στο τέρμα έναντί του Διαγόρα (βίντεο)

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο προημιτελικός αγώνας του κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Αχαΐας που διεξήχθη στο Δημοτικό στάδιο Βραχνεΐκων. Διαγόρας και Κεραυνός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στη κανονική διάρκεια του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι στην παράταση και στα πέναλτι πέρασαν οι φιλοξενούμενοι.

Το παιχνίδι που ήταν ντέρμπι με τα όλα του έγινε κάτω απο δύσκολες καιρικές συνθήκες, κρύο και πολλή βροχή, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως στην παράταση άνοιξαν και οι προβολείς γιατί είχε αρχίσει να σκοτινιάζει.

Ο Διαγόρας έχασε τρείς πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκόρ στο Ά ημίχρονο αλλά ο Κεραυνός έκανε το Ο-1 στο 39′ με κεφαλιά του Νεκτάριου Μπερτσιά μετά τη σέντρα του Βάρρα.
Στην επανάληψη ο Διαγόρας κατάφερε να ισοφαρίσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό σούτ του Κανελλόπουλου ο οποίος δε το πανηγύρισε γιατί πέρσι αγωνίζονταν στον Κεραυνό.

Το γκόλ αυτό έφερε πολλές διαμαρτυρίες στους φιλοξενούμενους που υποστήριξαν πως δεν υπήρξαν τόσες πολλές καθυστερήσεις. Μάλιστα αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Χάχαλης με απευθείας κόκκινη κάρτα απο το διαιτητή Καλύβα γιατί τον απώθησε βίαια.

Επειδή ο Κεραυνός είχε κάνει και τις τρείς αλλαγές κάτω απο τα δοκάρια κάθισε ο Ηλίας Ασκούνης ο οποίος ήταν ο ήρωας του Κεραυνού στα πέναλτι αφού έπιασε ένα δίνοντας τη μεγάλη πρόκριση στο συγκρότημα του Αγίου Βασιλείου.