ΠΑΟ Βάρδας 2-3 Αιολικός Μυτιλήνης (φώτο)

ΠΑΟ Βάρδας - Αιολικός Μυτιλήνης, 2016

Ένα ματς που έμοιαζε πιο πολύ με αγγαρεία αφού είναι χαρακτηριστικό πως οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν με παίκτες που δεν έχουν πολλά λεπτά συμμετοχής.

Σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος πριν από ένα μήνα μόνο δύο παίκτες αγωνίστηκαν βασικοί και στις δυο ομάδες. Το σκορ άνοιξε ο ΠΑΟ Βάρδας στο 5′ όταν μετά από κόρνερ του Καρούτη, ο Φωτόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Ζάχαρη. Ο Αιολικός ισοφάρισε στο 20′ με υπέροχο γκολ που σημείωσε ο Αμπτούν, αλλά οι γηπεδούχοι ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ στο 34′ και πάλι με το Φωτόπουλο. Στο 36′ ο Παλιγιώργος με φοβερό μακρινό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Στην επανάληψη και ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα οδηγηθούν στη παράταση ήρθε και πάλι ο Αμπτούν με ατομική προσπάθεια να πετύχει το 2-3 στο 89′.

Πρωινό το ματς για συγκοινωνιακούς λόγους στις 11′ και το παρακολούθησαν περίπου 100 φίλαθλοι. Την Κυριακή για το πρωτάθλημα υπάρχει το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ΠΑΟ Βάρδας – Παναχαϊκή στο Γρηγόριος Καλάκος.