Πανηγυρική άνοδος στη Γ’ Εθνική του Ξενοφώντα Κρεστένων, 0-1 στο Λατζόϊ τον Ενιπέα

Μετά τη κατάκτηση του Κυπέλλου, ο Ξενοφών Κρεστένων σήμερα πανηγύρισε και την άνοδο στη Γ’ Εθνική αφού στην 6η και καθοριστική αγωνιστική των μπαράζ ανόδου κατάφερε να κερδίσει μέσα στο Λατζόι τον Ενιπέα με 0-1 ανατρέποντας όλα τα προγνωστικά

Οι γηπεδούχοι του Ενιπέα έπαιζαν για δύο αποτελέσματα νίκη η ισοπαλία ενώ ο Ξενοφώντας έπαιρνε την άνοδο μόνο με το διπλό.

Και τα κατάφερε χάρις σε ένα γκολ του Πάρη Κωσταντόπουλου στο 82′.

Στο Α ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν γενικά καλύτεροι θέλοντας να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.

Είχαν δοκάρι στο 18′ σε κεφαλιά του Κωνσταντόπουλου και στη συνέχεια πλασέ άουτ και χαμένες ευκαιρίες στο 6′ με τον σκόρερ Κωσταντόπουλο και στο 36′ με τον Μπουτσικάκη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι του Ενιπέα ισορρόπησαν και φάνηκε πως το ματς θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες.

Στο 47′ σουτ του Μούτσου κατέληξε άουτ ενώ ο Ενιπέας απείλησε στο 52′ με τον Στροφύλλα αλλά ο γκολκίπερ Κουτρουμπής είπε όχι.

Στο 58′ η πιο σημαντική ευκαιρία του Ενιπέα με το Μπατζακόπουλο να σημαδεύει το δοκάρι.

Και φτάνουμε στο 82′ όταν σε συνέχιση στην άμυνα του Ενιπέα ο Κωνσταντόπουλος πέτυχε με σουτ το 0-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο χρυσός σκόρερ των Κρεστένων είχε να αγωνιστεί από τον τελικό Κυπέλλου τον Απρίλιο όπου είχε τραυματιστεί.

Περιττό να αναφέρουμε πως στο Λατζόι δεν έπεφτε καρφίτσα σήμερα αφού το γήπεδο ήταν κατάμεστο από φίλους των δύο ομάδων και αρκετούς ουδέτερους.