Π.Α.Ο Βάρδας – Σπάρτη (0-1) | Γ’ Εθνική (21η)

DSC_5811

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η πρωτοπόρος ομάδα της Σπάρτης εκτός έδρας στο Γρηγόριος Καλάκος με 1-0 κόντρα στον Π.Α.Ο Βάρδας.

Στο παιχνίδι της Βάρδας, η Σπάρτη ήταν πολύ καλύτερη στο Α’ ημίχρονο και προηγήθηκε στο 7′ με γκόλ του Βιγιαφάνε. Στη συνέχεια η Σπάρτη πίεσε και για ένα δεύτερο γκόλ χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τον Ηλιόπουλο στο 10′, Αναστασάκο 22′, Βιγιαφάνε 27′, και Γκαλίτσιο 35′.

Στην επανάληψη ο Π.Α.Ο Βάρδας ανέβασε την απόδοσή του έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Γκάτση στο 55′, και στο 69′ με τον Κωνσταντινίδη. Όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού με την Σπάρτη να παίρνει το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 600 φίλαθλοι, εκ των οποίων 150 ήταν από την Λακωνία.

Άριστη ηταν η διαιτησία του Μίαρη απο τα δωδεκάνησα.

Κοντά στην κατάκτηση

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Λάκωνες του Σωτήρη Αντωνίου βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, ειδικά μετά την ήττα του Παναργειακού στην Μυτιλήνη με 4-2 απο τον Αιολικό.