Μεγάλο διπλό της Σπάρτης στην Καρδίτσα με 0-2 (φωτό+βίντεο)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Σπάρτη, 2016

Η Σπάρτη πήρε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα στην δύσκολη έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας. H Σπάρτη έφυγε από την Καρδίτσα με νίκη 2–0 χάρη στα γκολ των Ηλιόπουλο και Αναστασόπουλο. Ήταν η δεύτερη νίκη της στη Football League στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και στο 12΄ προηγήθηκε με τέρμα του Ηλιόπουλου, χάνοντας προηγουμένως δυο μεγάλες ευκαιρίες με Μπουντόπουλο και Αναστασάκο. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η ΑΕ Σπάρτη ήταν απειλητική, κάνοντας αισθητή συνεχώς την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ.

Παρόμοια η εικόνα της ομάδας μας και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αναστασόπουλο στο 76΄ να πετυχαίνει το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μαρόπουλος (συνδέσμου Μακεδονίας) με βοηθούς τους Νατσιόπουλο (Μακεδονίας) και Χριστάκογλου (Χαλκδικής).

Επόμενο ματς για την Σπάρτη, την Τρίτη 29 Νοεμβρίου με τον Πλατανιά στο γήπεδο των Περιβολίων, για το Κύπελλο Ελλάδας (2η αγωνιστική, 2ης φάσης).

Συνέντευξη τύπου

Ο προπονητής της Αναγέννησης, Γιάννης Μάγγος αναφέρθηκε στην αντίδραση μετά το πρώτο γκολ και στο γεγονός ότι η ομάδα του προσπάθησε να ρισκάρει τακτικά και αγωνιστικά αλλά κόντρα στη ροή οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο τέρμα, ενώ επισήμανε πως η συνέχεια περιλαμβάνει πολύ δουλειά και υποχρέωση από όλους ώστε να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί.

Από την πλευρά του ο προπονητής της Σπάρτης, Σωτήρης Αντωνίου, χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη της ομάδας του, στάθηκε στη διακοπή που έβγαλε όλες τις ομάδες από το ρυθμό και τόνισε πως σε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα οι Λάκωνες κατάφεραν να πάρουν μία νίκη κόντρα σε έναν ποιοτικό αντίπαλο.

Από πλευράς ποδοσφαιριστών, ο αρχηγός της Αναγέννησης, Γιώργος Μπιτέλης, αναφέρθηκε στη διαχείριση του προβαδίσματος των φιλοξενούμενων, τονίζοντας ότι το α’ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, ενώ η Σπάρτη ήταν τυχερή στην επανάληψη πετυχαίνοντας γκολ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Τέλος, ο Αλέξανδρος Γκαλίτσιος αναφέρθηκε στη σημασία της νίκης τονίζοντας χαρακτηριστικά ότι λίγες θα είναι οι ομάδες που θα περάσουν από την Καρδίτσα.