Κύπελλο: Διαγόρας Βραχνεΐκων – Αιολικός Μυτιλήνης 2-2 (4-5 πέν.) (βίντεο-φωτό)

Παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε κάτω από ακατάλληλες καιρικές συνθήκες με μίνι καύσωνα διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Βραχνεΐκων. Άτυχος ο Διαγόρας Βραχνεΐκων του Φίλιππου Σχοινά θα μπορούσε να είχε καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση από τη κανονική διάρκεια του αγώνα.

Πάντως το συμπέρασμα που βγήκε από τον αγώνα κυπέλλου στα Βραχνέικα ήταν πως ο Διαγόρας εντυπωσίασε και με λίγη τύχη παραπάνω θα μπορούσε να είχε προκριθεί.

Από την άλλη πλευρά ο Αιολικός σίγουρα δεν ήταν αυτός που περίμεναν οι πιο πολλοί όμως πήρε αυτό που ήθελε.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά ανοίγοντας το σκορ στο 22′ όταν μετά τη σέντρα του Δριμάλα ο νεαρός πολύ καλός Τσιριγώτης με προβολή νίκησε τον Ζαχαρή.

Κάλλιστα ο Διαγόρας θα μπορούσε να πετύχει ένα ακόμα γκολ χάνοντας 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη ο Αιολικός του Ψυρόπουλου μπήκε καλύτερα και ισοφάρισε με το καλημέρα στο 47′ με σουτ του Βεζιρτζόγλου.

Μάλιστα πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-2 στο 62′ με σουτ του Ποτουρίδη( διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι γηπεδούχοι).

Στη συνέχεια ανέβασε στροφές ο Διαγόρας ισοφαρίζοντας στο 86′ με κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου μετά την εκτέλεση φάουλ του Γεωργαντόπουλου.

Και στο 94′ ο Διαγόρας με τον Ρουμπάτο έχασε και μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη- πρόκριση.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στη παράταση όπου κάτι η κούραση κάτι η αφόρητη ζέστη δεν έγιναν φάσεις στις δύο εστίες.

Μοιραία φτάσαμε στη διαδικασία των πέναλτι εκεί όπου ο Καπταγιάννης στο τελευταίο πέναλτι έδωσε τη πρόκριση στους Μυτιληνιούς και αφού πριν για τον Διαγόρα δεν τα είχαν καταφέρει οι Σταυρόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος και για τον Αιολικό ο Ποτουρίδης.