Έσπασαν καρδιές στον Ριόλο! Πρόκριση στο 93′ για Πανμοβριακό (φωτό+βίντεο)

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο ημιτελικός κυπέλλου Αχαΐας που έγινε το μεσημέρι στον Ριόλο ανάμεσα στον Πανμοβριακό και τον Πήγασο. Το ματς έγινε παρουσία περίπου 300 φιλάθλων και σε μια πολή όμορφη ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλοι του Ριόλου.

Το Α’ ημίχρονο δεν είχε να δείξει κάτι το αξιοπρόσεκτο. Μια ευκαιρία μόνο ο Ριόλος με τον Παπουτσή που σούταρε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα άλλαξε και αγωνιστικά και καιρικά, καθώς υπό δυνατή βροχή μπήκαν και τα τρία γκολ της αναμέτρησης. Η βροχή δεν στάθηκε εμπόδιο όμως στους γηπεδούχους να ανεβάσουν την απόδοση τους και να πιέσουν την εστία του Τρίγκα.

Ο Γραμματικόπουλος έχασε καλή ευκαιρία απο πλάγια στο 60′ όταν το σουτ εξουδετέρωσε ο Τρίγκας. Και φτάνουμε στο 70′ όταν, μετά απο βαθιά μπαλιά, ο Χριστόπουλος από πλάγια βρέθηκε απέναντι απο τον Τρίγκα, έκανε την προσποίηση και εύκολα άνοιξε το σκορ.

Τα πανηγύρια δεν κράτησαν πολύ σε εκείνο το σημείο αφού στο 83′ ο Πήγασος ισοφάρισε. Συγκεκριμένα, από αριστερά έβγαλε τη σέντρα ο Αρφαράς που είχε μπεί ως αλλαγή και ο Ούτσικας με πλασέ νίκησε τον Ζήγκο γράφοντας το 1-1.

Και ενώ όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε στην παράταση, ήρθε το 93′ όταν μετά απο κόρνερ ο κεντρικός αμυντικός Γιώργος Αντωνόπουλος που είχε προωθηθεί έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Τρίγκα στέλνοντας στα… «ουράνια» παίκτες και οπαδούς του Ριόλου.

Το μικρό βίντεο με τους πανηγυρισμούς, που μπορείτε να δείτε στο τέλος του άρθρου, ειναι χαρακτηριστικό για το τι επακολούθησε…

Στον τελικό, που θα γίνει πιθανότητα σε γήπεδο της Πάτρας την Τετάρτη 22 Μαρτίου, ο Πανμοβριακός θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου ο οποίος πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στον Ατρόμητο στα Ζαρουχλέικα.

Να σημειωθεί πως ο Πανμοβριακός φτάνει σε τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Άριστη η διαιτησία του Αιγιώτη Γιώργου Παπαδόπουλου (έβγαλε 10 κίτρινες κάρτες) και των βοηθών του Γκαβέρα και Ζούλη .