Διαγόρας Βραχνεΐκων – Απόλλων Εγλυκάδας 3-0 (βίντεο)

Αρκετά ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε σήμερα στο γήπεδο των Βραχνεϊκων ο Απόλλων Εγλυκάδας, αφού για μεγάλο μέρος του αγώνα έβαλε «δύσκολα» στην εξαιρετική ομάδα του Διαγόρα, η οποία και προηγείται στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας έχοντας ως στόχο την κατάκτηση του.

Μόλις στο 3’ λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Τρίγκα για τους γηπεδούχους ως οφσάιντ, ενώ στο 5’ λεπτό η ομάδα της Εγλυκάδας έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Χαλκιόπουλος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πάγκαλου.

Στο 10’ το καλό σουτ του Αποσκίτη έξω από την περιοχή βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Παπατάσσου, στην μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο α’ μέρος.

Στο 20’ ο Αναγνώστου σούταρε αδύναμα με την μπάλα να περνάει αρκετά μέτρα έξω, ενώ και στο 25’ αστόχησε σε κεφαλιά που επιχείρησε μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο 35’ ο Παπατάσσος απέκρουσε στην αριστερή του γωνία το επικίνδυνο σουτ του Αποσκίτη, ενώ ο Απόλλων απάντησε στο 38’ με το φάουλ του Μαντά που μπλόκαρε εύκολα ο Πάγκαλος.

Έτσι τελείωσε και το α’ μέρος, με την ομάδα της Εγλυκάδας να είναι πολύ ανταγωνιστική και να έχει μπλοκάρει τον Διαγόρα.

Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν, αφού ο Διαγόρας έδειξε την ανωτερότητα του και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 50’ ο Αποσκίτης «πλάκαρε» στον Λεγάτο, με τον τελευταίο να πιάνει το δυνατό σουτ, το οποίο με την βοήθεια και του Χαλκιόπουλου κατέληξε στα δίχτυα του Παπατάσσου για το 1-0.

Λίγο αργότερα σε ωραία συνεργασία των επιθετικών του Διαγόρα μέσα στην περιοχή, ο Αποσκίτης σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 60’ ο Γιάννης Σπανός σε ωραία συνεργασία στην περιοχή του Απόλλωνα, απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του Διαγόρα.

Τελικά αυτό το έκανε στο 65’ λεπτό, όταν πήρε «έτοιμο γκολ» από την ωραία ενέργεια του Αναγνώστου, σημειώνοντας το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Αποσκίτης κέρδισε το πέναλτι από τον Νικολόπουλο, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σπανός για το τελικό 3-0.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Θ. Πατρώνης): Πάγκαλος, Μπινιέρης, Σανδραβέλης, Κανελλόπουλος, Δασουράς, Τρίγκας, Βαβάτσικος (83΄Μαντάς), Λεγάτος (79΄Τζίφας), Σπανός, Αναγνώστου, Αποσκίτης (92΄ Καραχάλιος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΓΛΥΚΑΔΑΣ (Δ. Σγούρας): Παπατάσσος, Ι.Βανάκας (80΄Καραμάνης), Νικολόπουλος, Χαλκιόπουλος, Καφεντζής, Γελάσιος (70΄Ανδριακόπουλος), Δρογγίτης, Δημητρακόπουλος, Μαραχώρης (46΄Παντελής), Μαντάς, Τσακριλής.