Άνετα η Παναχαϊκή 3-0 τον Τσικλητήρα Πύλου, παραμένει φαβορί για άνοδο (βίντεο-φωτό)

gr/aneta-panachaiki-3-0-ton-tsiklitira-pylou-parameni-favori-gia-anodo-vinteo-foto/17264358_1366715333351545_3695755569196681380_n/” rel=”attachment wp-att-6568″>

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Παναχαϊκή μετά το Χ με το ΠΑΟ Βάρδας. Οι κοκκινόμαυροι του Οφρυδόπουλου επικράτησαν με 3-0 μπροστά σε 3.000 φιλάθλους μετά από αρκετά καλή εμφάνιση.

Από την αρχή του αγώνα η Παναχαϊκή πήρε τα ηνία στο ματς με τον Φωτάκη να έχει δοκάρι στο 33′.
Λιγο αργότερα στο 35′ ο Σπανός σε τετ α τετ δεν τα κατάφερε.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα τρία γκολ και χειροκροτήθηκαν από τους Πατρινούς φιλάθλους. Στο 54′ με κοντινό σουτ ο Φωτάκης νίκησε τον Κόκκαλη ανοίγοντας το σκορ. Στο 60′ ο Σιαλμάς με κεφαλιά πέτυχε το 2-0, ενω το δείκτη του σκορ για το τελικό 3-0 έκλεισε ο Ελευθεριάδης με πέναλτι στο 75′.

Συνέντευξη τύπου

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σωκράτης Οφρυδόπουλος είπε στη συνέντευξη τύπου ανάμεσα σε άλλα:

«Όσον αφορά εμάς, ερχόμασταν από αρκετά παιχνίδια που δεν πήραμε βαθμούς, είχαμε πίεση, άγχος αλλά μεγάλη διάθεση. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε. Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε πολλά γκολ και αυτό δεν μπορεί να γίνεται κάθε Κυριακή. Θέλει βελτίωση άμεσα γιατί δεν πρέπει να είμαστε πάντα με το άγχος στο δεύτερο ημίχρονο. Μας βοήθησαν και οι αλλαγές μας και αυτό είναι κάτι που γινόταν ειδικά στον πρώτο γύρο.

Είναι δίκαιο το αποτέλεσμα, πρέπει να κάνουμε ένα σερί νικών για να ξεφύγουμε τώρα που τα ματς λιγοστεύουν και που οι αντίπαλοί μας έχουν μεταξύ τους ντέρμπι. Ευχαριστούμε τον κόσμο και ξέρω ότι σίγουρα έχουν απαιτήσεις και θέλουν να βλέπουν την ομάδα να κερδίζει.

Προσπαθούμε καθημερινά και αγωνιζόμαστε, είμαστε περήφανοι που δουλεύουμε εδώ, που ανήκουμε στην Παναχαϊκή. Θέλω να συμπληρώσω ότι οι σοβαρές ομάδες φαίνονται μετά το 3-0, το 4-0 και όχι στο 0-0. Τα υπόλοιπα θα τα εξηγήσω στους ποδοσφαιριστές μου. Θέλω να σεβόμαστε τον αντίπαλο, πρέπει να είμαστε σοβαροί και να διεκδικούμε το παιχνίδι μέχρι το τέλος.»